søndag 2. juni 2013

Nyinnkjøpt




Denne har jeg aldri sett før, heller ikke ekspeditøren!
Tåler litt skygge, så den skal få plassen til rododendronen som ikke har likt seg rundt hushjørnet ved stien ned til haven!

Easily grown in average, medium to wet soils in full sun to part shade. Prefers part shade and consistently moist, acidic soils. Tolerates full shade. Promptly remove root suckers unless naturalized look is desired.Flowers are very attractive to butterflies and bees. Somewhat unique among summer-flowering shrubs because of its ability to produce bloom in shady locations.

Mass or group in lawns, foundation plantings or shrub borders. Good flowering shrub for shade or woodland gardens. Also appropriate for moist soils along stream banks or pond/water garden margins. Also may be naturalized in cottage gardens, wild gardens or naturalized areas.



Common Name: sweet pepperbush
Type: Deciduous shrub
Family: Clethraceae
Zone: 4 to 8
Garden Location: The Fragrance Garden
Height: 3 to 8 feet
Spread: 4 to 6 feet
Bloom Time: July to August
Bloom Color: Pink
Bloom Description: Shell pink
Sun: Full sun to part shade
Water: Medium to wet
Maintenance: Low
Flowers: Showy Flowers, Fragrant Flowers
Leaves: Good Fall Color
Wildlife: Attracts Butterflies
Tolerates: Clay Soil, Wet Soil, Dense Shade

Å, jeg lurer på om det er en busk i samme familie som den jeg har prøvd å holde unna og som kommer snikende inn fra naboens tomt!!!! Skulle ikke forundre meg, denne har bare en annen farve på blomstene!





Måtte ut å sjekke, tror heldigvis jeg tar feil. Naboen prøver fortvila å få kontroll over sine vekster, men de gror opp igjen. Naboens prøve er til høyre. Bladene på den er med takkete.
Og det flotte er at den nye er tiltrekkende på sommerfugler og bier, kanskje humler også???
Og det ser ut som om den er perfekt for den delen av haven som ligger litt i skygge. Mulig vi bør plante den langs bredden på dammen som nå ligger der som en uttørka bunn - jfr teksten på engelsk over.

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar

Hyggelig at du tar deg tid til å legge igjen en hilsen.
Det setter jeg veldig pris på!